Policija u zajednici

Zajedničko rešavanje problema

Local Ownership and Community Oriented Policing: The Case of Kosovo

By Feltes, T. and Hofmann, R. (2018)

 

Ovaj članak pruža pregled istorije i trenutnog stanja stvari u radu policije u zajednici (PuZ) na Kosovu. Na osnovu kvalitativnog istraživanja u ovoj zemlji, fokus je na lokalnom vlasništvu i izazovima koje predstavlja lokalna kultura za sprovođenje PuZ u zajednicama.

 

PuZ se od početka na Kosovu vezivala za mirovne snage i napore međunarodne zajednice da se reformiše policija. Nakon rata 1999, UNMIK je uveo strategije PuZ koristeći pristup odozgo nadole, dozvoljavajući vrlo malo lokalnog vlasništva i javnog učešća u procesu. Nakon 2004, UNMIK je počeo da se povlači i da prebacuje više odgovornosti na vladu Kosova. Uvedeni su različiti forumi PuZ, kao što je Program akcionih timova za bezbednost zajednice (CSAT), Lokalna veća mesnih zajednica za javnu bezbednost (LPSC) i  Opštinska veća za  zajednicu i bezbednost (MCSC). Nakon proglašenja nezavisnosti, 2008, EU je preuzela inicijative od UN  i počela da naglašava pristupe koji su se fokusirali na lokalno vlasništvo u isto vreme snažno stimulišući reforme u policijskom sektoru. Ishodi ovih aktivnosti su imali ograničen uspeh, a brojni izazovi tek slede.

 

Pročitajte članak ovde:

https://www.researchgate.net/profile/Robin_Hofmann/publication/327393472_Local_Ownership_and_Community_Oriented_Policing_The_Case_of_Kosovo/links/5b8ce81da6fdcc5f8b7a54b3/Local-Ownership-and-Community-Oriented-Policing-The-Case-of-Kosovo.pdf

RUB LogoUniversity KrakowEU flagNMBU Logo
ICT4COP: A Research Project
funded by the EU Commission's
Horizon 2020 Research & Innovation Programme